V této rubrice budu postupně poodhalovat své know how. Vysvětlím vám rozdíly mezi různými druhy potisků, jejich výhody i nevýhody. Dozvíte se postupy potisku textilu i dalších předmětů od hrnečků přes polštáře až po plech.
Sublimační potisk
V 2. dílu technologického okénka se budu zabývat Sublimačním potiskem nebo jak říkáme my tiskaři Sublimací. Je toho hodně, tak hurá na to!
Na začátek trošku historie. Tuto technologii známe už více než 60 let. Začala ji používat v roce 1951 americká firma DuPont.
Sublimace je fyzika
Sublimace je skupenská přeměna, při které se pevná látka mění na plyn, aniž by došlo k tání pevné látky. Ale co to má společného s potiskem?
Při sublimačním potisku využíváme dvou fyzikálních jevů:
- První je schopnost speciálního, tzv. sublimačního inkoustu, který se nanáší na přenosový papír, okamžitě změnit skupenství z pevného na plynné.
- Druhý fyzikální jev je spojen s vlastností jistých polymerů, kdy díky zahřátí vhodného materiálu dojde k rozvolnění jejich struktury a k otevření mikropórů.
V praxi to znamená, že vytiskneme obrázek speciálním inkoustem na speciální dvouvrstvý papír. Potom papír přiložíme na vhodný materiál, který chceme potisknout a zahřejeme na přesnou teplotu po určitou dobu. Během tohoto zahřívání se inkoust z papíru vypařuje a materiál otevře své mikropóry a barvu přijme do sebe. Po vychlazení materiálu se póry zase zavřou a barva zůstane uvnitř.
Co je ten zázračný vhodný materiál?
Nejčastěji se používá polyester. 100% polyester (PES) má ideální vlastnosti: Je pevný, mechanicky i chemicky odolný a lze jej využívat k výrobě různých dalších typů materiálů.
Polyester může být například ve formě textilie. Polyesterová hmota v tekutém stavu se protlačí tryskou, čímž vznikne vlákno. Může mít kulatý průřez, ale také tvarovaný – to se využívá pro různé speciální účely.
Tekutý polyester je možné jako nástřik nanášet na keramiku, sklo, plech a další materiály. Vznikne tím tenká průhledná vrstva, která stejně jako textilie při určité teplotě přijme sublimační inkoust. Dá se tak potisknout široká škála produktů.
Sublimační potisk není moc náročný na vybavení. Stačí nám inkoustová tiskárna se sublimačním inkoustem a tepelný lis. Náročné je ovšem starat se o tiskárnu a udržovat ji v chodu. Sublimační tiskárny mají většinou externí zásobníky inkoustů a jejich doplňování není pro slabé nátury. Také docílit perfektní výsledek tisku vyžaduje roky testování a zkušeností.
Velikou výhodou sublimačního potisku je, že na produktu není nažehlená žádná fólie. Na omak není nic cítit a potisk je velmi trvanlivý. Takovým typickým produktem sublimační technologie jsou sportovní dresy.
Vyzkoušejte sublimační potisk
Z naší nabídky potiskujeme sublimačně např. hrnečky, polštáře, puzzle, obojky pro psy nebo plechové cedulky Tady hlídám já.
Jaké jsou výhody a nevýhody sublimačního potisku?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ve třetím dílu vám povím něco o potisku pomocí transferových neboli přenosových fólií.
Nechcete přijít o další díly? Zadejte svůj e-mail a budete mít vždy ty nejčerstvější informace jako první.
Potisku zdar!
Jan Rosypal